SM15T24CAY
Manufacturer Part Number:
SM15T24CAY
Manufacturer/Brand:
STMicroelectronics
Part of Description:
TVS DIODE 20.5VWM 42.8VC SMC
Manufacturer :
STMicroelectronics
Product Category :
TVS - Diodes
Applications :
Automotive
Bidirectional Channels :
1
Capacitance @ Frequency :
Current - Peak Pulse (10/1000µs) :
234A (8/20µs)
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-40°C ~ 150°C (TJ)
Package / Case :
DO-214AB, SMC
Power - Peak Pulse :
1500W (1.5kW)
Power Line Protection :
No
Product Status :
Active
Supplier Device Package :
SMC
Type :
Zener
Unidirectional Channels :
Voltage - Breakdown (Min) :
22.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
42.8V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
20.5V