SMCJ100CA-QH
Manufacturer Part Number:
SMCJ100CA-QH
Manufacturer/Brand:
Bourns Inc.
Part of Description:
TVS DIODE 100VWM 210.6VC DO214AB
Manufacturer :
Bourns Inc.
Product Category :
TVS - Diodes
Applications :
Automotive
Bidirectional Channels :
1
Capacitance @ Frequency :
Current - Peak Pulse (10/1000µs) :
46.5A (8/20µs)
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C (TJ)
Package / Case :
DO-214AB, SMC
Power - Peak Pulse :
1500W (1.5kW)
Power Line Protection :
No
Product Status :
Active
Supplier Device Package :
DO-214AB (SMC)
Type :
Zener
Unidirectional Channels :
Voltage - Breakdown (Min) :
111V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
210.6V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
100V