SPHV15-01KTG
Manufacturer Part Number:
SPHV15-01KTG
Manufacturer/Brand:
Hartland Controls/Littelfuse
Part of Description:
TVS DIODE 15VWM 28VC SOD882
Manufacturer :
Hartland Controls/Littelfuse
Product Category :
TVS - Diodes
Applications :
Automotive
Bidirectional Channels :
Capacitance @ Frequency :
46pF @ 1MHz
Current - Peak Pulse (10/1000µs) :
5A (8/20µs)
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C (TJ)
Package / Case :
SOD-882
Power - Peak Pulse :
200W
Power Line Protection :
No
Product Status :
Obsolete
Supplier Device Package :
SOD-882
Type :
Zener
Unidirectional Channels :
1
Voltage - Breakdown (Min) :
16.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
28V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
15V (Max)