1.5SMC75CA-Q
Manufacturer Part Number:
1.5SMC75CA-Q
Manufacturer/Brand:
Bourns Inc.
Part of Description:
TVS DIODE 64.1VWM 133.9VC DO214
Manufacturer :
Bourns Inc.
Applications :
Automotive
Current - Peak Pulse (10/1000µs) :
74A (8/20µs)
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C (TJ)
Power - Peak Pulse :
1500W (1.5kW)
Voltage - Breakdown (Min) :
71.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
133.9V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
64.1V