1.5SMC91CA-Q
Manufacturer Part Number:
1.5SMC91CA-Q
Manufacturer/Brand:
Bourns Inc.
Part of Description:
TVS DIODE 77.8VWM 162.5VC DO214
Manufacturer :
Bourns Inc.
Applications :
Automotive
Current - Peak Pulse (10/1000µs) :
61A (8/20µs)
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C (TJ)
Power - Peak Pulse :
1500W (1.5kW)
Voltage - Breakdown (Min) :
86.5V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
162.5V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
77.8V