SMCJ8.5CA-Q
Manufacturer Part Number:
SMCJ8.5CA-Q
Manufacturer/Brand:
Bourns Inc.
Part of Description:
TVS DIODE 8.5VWM 18.7VC DO214AB
Manufacturer :
Bourns Inc.
Applications :
Automotive
Current - Peak Pulse (10/1000µs) :
521A (8/20µs)
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C (TJ)
Package / Case :
DO-214AB, SMC
Power - Peak Pulse :
1500W (1.5kW)
Supplier Device Package :
DO-214AB (SMC)
Voltage - Breakdown (Min) :
9.44V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
18.7V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
8.5V