SMBJ33E3/TR13
Manufacturer Part Number:
SMBJ33E3/TR13
Manufacturer/Brand:
Microchip Technology
Part of Description:
TVS DIODE 33VWM 59VC SMBJ
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
TVS - Diodes
Applications :
General Purpose
Bidirectional Channels :
Capacitance @ Frequency :
Current - Peak Pulse (10/1000µs) :
10.2A
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-65°C ~ 150°C (TJ)
Package / Case :
DO-214AA, SMB
Power - Peak Pulse :
600W
Power Line Protection :
No
Product Status :
Active
Supplier Device Package :
SMBJ (DO-214AA)
Type :
Zener
Unidirectional Channels :
1
Voltage - Breakdown (Min) :
36.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
59V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
33V