CDSOT236-T24C
Manufacturer Part Number:
CDSOT236-T24C
Manufacturer/Brand:
Bourns Inc.
Part of Description:
TVS DIODE 24VWM 58.3VC SOT23-6
Manufacturer :
Bourns Inc.
Product Category :
TVS - Diodes
Applications :
General Purpose
Bidirectional Channels :
5
Capacitance @ Frequency :
Current - Peak Pulse (10/1000µs) :
6A (8/20µs)
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C (TJ)
Package / Case :
SOT-23-6
Power - Peak Pulse :
350W
Power Line Protection :
No
Product Status :
Last Time Buy
Supplier Device Package :
SOT-23-6
Type :
Zener
Unidirectional Channels :
Voltage - Breakdown (Min) :
26.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
58.3V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
24V