BZW06-299
Manufacturer Part Number:
BZW06-299
Manufacturer/Brand:
Taiwan Semiconductor Corporation
Part of Description:
TVS DIODE 299VWM 618VC DO204AC
Manufacturer :
Product Category :
TVS - Diodes
Applications :
General Purpose
Bidirectional Channels :
Capacitance @ Frequency :
Current - Peak Pulse (10/1000µs) :
6.5A (8/20µs)
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 175°C (TJ)
Package / Case :
DO-204AC, DO-15, Axial
Power - Peak Pulse :
600W
Power Line Protection :
No
Product Status :
Active
Supplier Device Package :
DO-204AC (DO-15)
Type :
Zener
Unidirectional Channels :
1
Voltage - Breakdown (Min) :
332V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
618V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
299V