ATV06B181J-HF
Manufacturer Part Number:
ATV06B181J-HF
Manufacturer/Brand:
Comchip Technology
Part of Description:
TVS DIODE 180VWM 291.6VC DO214AA
Manufacturer :
Comchip Technology
Product Category :
TVS - Diodes
Applications :
Automotive
Bidirectional Channels :
Capacitance @ Frequency :
Current - Peak Pulse (10/1000µs) :
2.06A
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C (TJ)
Package / Case :
DO-214AA, SMB
Power - Peak Pulse :
600W
Power Line Protection :
No
Product Status :
Active
Supplier Device Package :
DO-214AA (SMB)
Type :
Zener
Unidirectional Channels :
1
Voltage - Breakdown (Min) :
200V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
291.6V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
180V