SMA6J17AH
Manufacturer Part Number:
SMA6J17AH
Manufacturer/Brand:
Taiwan Semiconductor Corporation
Part of Description:
TVS DIODE 17VWM 26.7VC DO214AC
Manufacturer :
Product Category :
TVS - Diodes
Applications :
Automotive
Bidirectional Channels :
Capacitance @ Frequency :
Current - Peak Pulse (10/1000µs) :
22.5A
Operating Temperature :
-55°C ~ 175°C (TJ)
Package / Case :
DO-214AC, SMA
Power - Peak Pulse :
600W
Power Line Protection :
No
Product Status :
Active
Supplier Device Package :
DO-214AC (SMA)
Type :
Zener
Unidirectional Channels :
1
Voltage - Breakdown (Min) :
18.9V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
26.7V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
17V