SMA6J12AH
Manufacturer Part Number:
SMA6J12AH
Manufacturer/Brand:
Taiwan Semiconductor Corporation
Part of Description:
TVS DIODE 12VWM 18.8VC DO214AC
Manufacturer :
Product Category :
TVS - Diodes
Applications :
Automotive
Bidirectional Channels :
Capacitance @ Frequency :
Current - Peak Pulse (10/1000µs) :
31.9A
Operating Temperature :
-55°C ~ 175°C (TJ)
Package / Case :
DO-214AC, SMA
Power - Peak Pulse :
600W
Power Line Protection :
No
Product Status :
Active
Supplier Device Package :
DO-214AC (SMA)
Type :
Zener
Unidirectional Channels :
1
Voltage - Breakdown (Min) :
13.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
18.8V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
12V