SMA4F56AH
Manufacturer Part Number:
SMA4F56AH
Manufacturer/Brand:
Taiwan Semiconductor Corporation
Part of Description:
400W, 65.9V, 5%, UNIDIRECTIONAL,
Manufacturer :
Product Category :
TVS - Diodes
Applications :
Automotive
Bidirectional Channels :
Capacitance @ Frequency :
Current - Peak Pulse (10/1000µs) :
4.4A
Operating Temperature :
-55°C ~ 175°C (TJ)
Package / Case :
DO-221AC, SMA Flat Leads
Power - Peak Pulse :
400W
Power Line Protection :
No
Product Status :
Active
Supplier Device Package :
Thin SMA
Type :
Zener
Unidirectional Channels :
1
Voltage - Breakdown (Min) :
62.6V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
90.9V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
56V