SZESD9X12ST5G
Manufacturer Part Number:
SZESD9X12ST5G
Manufacturer/Brand:
Fairchild/ON Semiconductor
Part of Description:
TVS DIODE 12VWM 23.7VC SOD923
Manufacturer :
Fairchild/ON Semiconductor
Product Category :
TVS - Diodes
Applications :
Automotive
Bidirectional Channels :
Capacitance @ Frequency :
80pF @ 1MHz
Current - Peak Pulse (10/1000µs) :
5.9A (8/20µs)
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C (TJ)
Package / Case :
SOD-923
Power - Peak Pulse :
140W
Power Line Protection :
No
Product Status :
Active
Supplier Device Package :
SOD-923
Type :
Zener
Unidirectional Channels :
1
Voltage - Breakdown (Min) :
13.5V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
23.7V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
12V (Max)