SMF40A-M3-18
Manufacturer Part Number:
SMF40A-M3-18
Part of Description:
TVS DIODE 40VWM 64.5VC SMF
Applications :
General Purpose
Bidirectional Channels :
Capacitance @ Frequency :
172pF @ 1MHz
Current - Peak Pulse (10/1000µs) :
3.1A
Operating Temperature :
-65°C ~ 175°C (TJ)
Power - Peak Pulse :
200W
Voltage - Breakdown (Min) :
44.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
64.5V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
40V