D36V0S1U2LP1610Q-7
Manufacturer Part Number:
D36V0S1U2LP1610Q-7
Manufacturer/Brand:
Diodes Incorporated
Part of Description:
SURGE PROTECTION PP U-DFN1610-2
Manufacturer :
Diodes Incorporated
Product Category :
TVS - Diodes
Applications :
Automotive
Bidirectional Channels :
Capacitance @ Frequency :
165pF @ 1MHz
Current - Peak Pulse (10/1000µs) :
18A
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C (TJ)
Package / Case :
0603 (1610 Metric)
Power - Peak Pulse :
Power Line Protection :
No
Product Status :
Active
Supplier Device Package :
U-DFN1610-2 (Type B)
Type :
Zener
Unidirectional Channels :
1
Voltage - Breakdown (Min) :
37V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
59V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
36V