CPDQT18V-HF
Manufacturer Part Number:
CPDQT18V-HF
Manufacturer/Brand:
Comchip Technology
Part of Description:
TVS DIODE 18VWM 12VC DFNWB1006
Manufacturer :
Comchip Technology
Product Category :
TVS - Diodes
Applications :
General Purpose
Bidirectional Channels :
1
Capacitance @ Frequency :
0.35pF @ 1MHz
Current - Peak Pulse (10/1000µs) :
4A (8/20µs)
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
150°C (TJ)
Package / Case :
0402 (1006 Metric)
Power - Peak Pulse :
48W
Power Line Protection :
No
Product Status :
Active
Supplier Device Package :
DFNWB1006-2L
Type :
Zener
Unidirectional Channels :
Voltage - Breakdown (Min) :
19V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
12V (Typ)
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
18V (Max)