SHD8A6.5L01
Manufacturer Part Number:
SHD8A6.5L01
Manufacturer/Brand:
YAGEO
Part of Description:
TVS ESD, SOD-882, 6.5V, 18V, REE
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
TVS - Diodes
Applications :
General Purpose
Bidirectional Channels :
Capacitance @ Frequency :
270pF @ 1MHz
Current - Peak Pulse (10/1000µs) :
35A (8/20µs)
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C (TJ)
Package / Case :
SOD-882
Power - Peak Pulse :
Power Line Protection :
No
Product Status :
Active
Supplier Device Package :
SOD-882
Type :
Zener
Unidirectional Channels :
1
Voltage - Breakdown (Min) :
6.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
25V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
6.5V (Max)