1SMC40AT3G
Manufacturer Part Number:
1SMC40AT3G
Manufacturer/Brand:
Fairchild/ON Semiconductor
Part of Description:
TVS DIODE 40V 64.5V SMC
Manufacturer :
Fairchild/ON Semiconductor
Applications :
General Purpose
Current - Peak Pulse (10/1000µs) :
32.2A
Operating Temperature :
-65°C ~ 150°C (TJ)
Package / Case :
DO-214AB, SMC
Power - Peak Pulse :
1500W (1.5kW)
Product Status :
Active
Supplier Device Package :
SMC
Voltage - Breakdown (Min) :
44.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
64.5V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
40V