TDS4501P.C
Manufacturer Part Number:
TDS4501P.C
Manufacturer/Brand:
Semtech Corporation
Part of Description:
SURGESWITCH, 1-LINE 45V EOS PROT
Manufacturer :
Semtech Corporation
Product Category :
TVS - Diodes
Applications :
General Purpose
Bidirectional Channels :
Capacitance @ Frequency :
90pF @ 1MHz
Current - Peak Pulse (10/1000µs) :
24A (8/20µs)
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C (TA)
Package / Case :
6-UFDFN
Power - Peak Pulse :
1344W (1.344kW)
Power Line Protection :
No
Product Status :
Active
Supplier Device Package :
6-DFN (1.6x1.6)
Type :
Zener
Unidirectional Channels :
1
Voltage - Breakdown (Min) :
46V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
56V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
45V (Max)