TPSMC180A-VR
Manufacturer Part Number:
TPSMC180A-VR
Manufacturer/Brand:
Hartland Controls/Littelfuse
Part of Description:
TVS 1.5KW AEC Q-101
Manufacturer :
Hartland Controls/Littelfuse
Product Category :
TVS - Diodes
Applications :
Automotive, Telecom
Bidirectional Channels :
Capacitance @ Frequency :
Current - Peak Pulse (10/1000µs) :
5.2A
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-65°C ~ 150°C (TJ)
Package / Case :
DO-214AB, SMC
Power - Peak Pulse :
1500W (1.5kW)
Power Line Protection :
No
Product Status :
Active
Supplier Device Package :
DO-214AB (SMCJ)
Type :
Zener
Unidirectional Channels :
1
Voltage - Breakdown (Min) :
201V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
288.6V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
180V