BZW04-299B
Manufacturer Part Number:
BZW04-299B
Manufacturer/Brand:
Diotec Semiconductor
Part of Description:
TVS DIODE 299VWM 482VC DO15
Manufacturer :
Diotec Semiconductor
Product Category :
TVS - Diodes
Applications :
General Purpose
Bidirectional Channels :
1
Capacitance @ Frequency :
Current - Peak Pulse (10/1000µs) :
900mA
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-50°C ~ 175°C (TJ)
Package / Case :
DO-204AC, DO-15, Axial
Power - Peak Pulse :
400W
Power Line Protection :
No
Product Status :
Active
Supplier Device Package :
DO15/DO204AC
Type :
Zener
Unidirectional Channels :
Voltage - Breakdown (Min) :
332V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
482V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
299V