1.5SMCJ5.0
Manufacturer Part Number:
1.5SMCJ5.0
Manufacturer/Brand:
Diotec Semiconductor
Part of Description:
TVS DIODE 5VWM 10.3VC SMC/DO214
Manufacturer :
Diotec Semiconductor
Product Category :
TVS - Diodes
Applications :
General Purpose
Bidirectional Channels :
Capacitance @ Frequency :
Current - Peak Pulse (10/1000µs) :
146A
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-50°C ~ 150°C (TJ)
Package / Case :
DO-214AB, SMC
Power - Peak Pulse :
1500W (1.5kW)
Power Line Protection :
No
Product Status :
Active
Supplier Device Package :
SMC/DO-214AB
Type :
Zener
Unidirectional Channels :
1
Voltage - Breakdown (Min) :
6.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
10.3V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
5V