1.5SMCJ51C
Manufacturer Part Number:
1.5SMCJ51C
Manufacturer/Brand:
Diotec Semiconductor
Part of Description:
TVS DIODE 51VWM 91.1VC SMC
Manufacturer :
Diotec Semiconductor
Applications :
General Purpose
Current - Peak Pulse (10/1000µs) :
16.5A
Operating Temperature :
-50°C ~ 150°C (TJ)
Power - Peak Pulse :
1500W (1.5kW)
Supplier Device Package :
SMC/DO-214AB
Voltage - Breakdown (Min) :
56.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
91.1V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
51V