1.5SMCJ8.0CA
Manufacturer Part Number:
1.5SMCJ8.0CA
Manufacturer/Brand:
Diotec Semiconductor
Part of Description:
TVS DIODE 8VWM 13.6VC SMC/DO214
Manufacturer :
Diotec Semiconductor
Applications :
General Purpose
Current - Peak Pulse (10/1000µs) :
110A
Operating Temperature :
-50°C ~ 150°C (TJ)
Power - Peak Pulse :
1500W (1.5kW)
Supplier Device Package :
SMC/DO-214AB
Voltage - Breakdown (Min) :
8.9V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
13.6V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
8V