1.5SMB56A
- Manufacturer Part Number:
- 1.5SMB56A
- Manufacturer/Brand:
- Hartland Controls/Littelfuse
- Part of Description:
- TVS DIODE 47.8VWM 99.5VC DO214AA
- Manufacturer :
- Hartland Controls/Littelfuse
- Product Category :
- TVS - Diodes
- Applications :
- Telecom
- Bidirectional Channels :
- Capacitance @ Frequency :
- Current - Peak Pulse (10/1000µs) :
- 108.4A (8/20µs)
- Mounting Type :
- Surface Mount
- Operating Temperature :
- -65°C ~ 150°C (TJ)
- Package / Case :
- DO-214AA, SMB
- Power - Peak Pulse :
- 1500W (1.5kW)
- Power Line Protection :
- No
- Product Status :
- Active
- Supplier Device Package :
- DO-214AA (SMBJ)
- Type :
- Zener
- Unidirectional Channels :
- 1
- Voltage - Breakdown (Min) :
- 53.2V
- Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
- 99.5V
- Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
- 47.8V