1SMA48CAT3G
Manufacturer Part Number:
1SMA48CAT3G
Manufacturer/Brand:
Fairchild/ON Semiconductor
Part of Description:
TVS DIODE 48VWM 77.4VC 6TDFN
Manufacturer :
Fairchild/ON Semiconductor
Product Category :
TVS - Diodes
Applications :
General Purpose
Bidirectional Channels :
1
Capacitance @ Frequency :
135pF @ 1MHz
Current - Peak Pulse (10/1000µs) :
5.2A
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-65°C ~ 150°C (TJ)
Package / Case :
6-WDFN Exposed Pad
Power - Peak Pulse :
400W
Power Line Protection :
No
Product Status :
Active
Supplier Device Package :
6-TDFN-EP (3x3)
Type :
Zener
Unidirectional Channels :
Voltage - Breakdown (Min) :
53.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
77.4V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
48V