P6SMBJ48C
Manufacturer Part Number:
P6SMBJ48C
Manufacturer/Brand:
Diotec Semiconductor
Part of Description:
TVS DIODE 48VWM 85.5VC SMB/DO214
Manufacturer :
Diotec Semiconductor
Product Category :
TVS - Diodes
Applications :
General Purpose
Bidirectional Channels :
1
Capacitance @ Frequency :
Current - Peak Pulse (10/1000µs) :
7A
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-50°C ~ 150°C (TJ)
Package / Case :
DO-214AA, SMB
Power - Peak Pulse :
600W
Power Line Protection :
No
Product Status :
Active
Supplier Device Package :
SMB/DO-214AA
Type :
Zener
Unidirectional Channels :
Voltage - Breakdown (Min) :
53.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
85.5V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
48V