P4SMAJ8.5C
Manufacturer Part Number:
P4SMAJ8.5C
Manufacturer/Brand:
Diotec Semiconductor
Part of Description:
TVS DIODE 8.5VWM 15.9VC SMA
Manufacturer :
Diotec Semiconductor
Product Category :
TVS - Diodes
Applications :
General Purpose
Bidirectional Channels :
1
Capacitance @ Frequency :
Current - Peak Pulse (10/1000µs) :
25.2A
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-50°C ~ 150°C (TJ)
Package / Case :
DO-214AC, SMA
Power - Peak Pulse :
400W
Power Line Protection :
No
Product Status :
Active
Supplier Device Package :
SMA/DO-214AC
Type :
Zener
Unidirectional Channels :
Voltage - Breakdown (Min) :
9.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
15.9V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
8.5V