SMB15F6.5AY
Manufacturer Part Number:
SMB15F6.5AY
Manufacturer/Brand:
STMicroelectronics
Part of Description:
TVS DIODE 6.5VWM 14.5VC SMBFLAT
Manufacturer :
STMicroelectronics
Product Category :
TVS - Diodes
Applications :
Automotive
Bidirectional Channels :
Capacitance @ Frequency :
Current - Peak Pulse (10/1000µs) :
690A (8/20µs)
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 175°C (TJ)
Package / Case :
DO-221AA, SMB Flat Leads
Power - Peak Pulse :
1500W (1.5kW)
Power Line Protection :
No
Product Status :
Obsolete
Supplier Device Package :
SMBflat
Type :
Zener
Unidirectional Channels :
1
Voltage - Breakdown (Min) :
7.2V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
14.5V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
6.5V (Max)