PTVS3-058C-SH
- Manufacturer Part Number:
- PTVS3-058C-SH
- Manufacturer/Brand:
- Bourns Inc.
- Part of Description:
- TVS DIODE 58VWM 110VC SMD
- Manufacturer :
- Bourns Inc.
- Product Category :
- TVS - Diodes
- Applications :
- General Purpose
- Bidirectional Channels :
- 1
- Capacitance @ Frequency :
- 2300pF @ 10kHz
- Current - Peak Pulse (10/1000µs) :
- 3000A (3kA) (8/20µs)
- Mounting Type :
- Surface Mount
- Operating Temperature :
- -55°C ~ 125°C (TJ)
- Package / Case :
- 2-SMD
- Power - Peak Pulse :
- Power Line Protection :
- No
- Product Status :
- Active
- Supplier Device Package :
- SMD
- Type :
- Zener
- Unidirectional Channels :
- Voltage - Breakdown (Min) :
- 64V
- Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
- 110V
- Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
- 58V (Max)