GSOT36C-E3-18
Manufacturer Part Number:
GSOT36C-E3-18
Manufacturer/Brand:
Vishay Dale Thin Film
Part of Description:
TVS DIODE 36VWM 71VC SOT23
Manufacturer :
Vishay Dale Thin Film
Product Category :
TVS - Diodes
Applications :
General Purpose
Bidirectional Channels :
Capacitance @ Frequency :
52pF @ 1MHz
Current - Peak Pulse (10/1000µs) :
3.5A (8/20µs)
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C (TJ)
Package / Case :
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Power - Peak Pulse :
248W
Power Line Protection :
No
Product Status :
Active
Supplier Device Package :
SOT-23-3
Type :
Zener
Unidirectional Channels :
2
Voltage - Breakdown (Min) :
39V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
71V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
36V (Max)