30KP170A
- Manufacturer Part Number:
- 30KP170A
- Manufacturer/Brand:
- Solid State Inc.
- Part of Description:
- 30KW TVS UNIDIRECTIONAL
- Manufacturer :
- Solid State Inc.
- Product Category :
- TVS - Diodes
- Applications :
- General Purpose
- Bidirectional Channels :
- Capacitance @ Frequency :
- Current - Peak Pulse (10/1000µs) :
- Mounting Type :
- Through Hole
- Operating Temperature :
- Package / Case :
- DO-204AP, Axial
- Power - Peak Pulse :
- 30000W (30kW)
- Power Line Protection :
- No
- Product Status :
- Active
- Supplier Device Package :
- DO-204AP
- Type :
- Zener
- Unidirectional Channels :
- 1
- Voltage - Breakdown (Min) :
- Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
- Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
- 170V