PTVS10-086C-M
Manufacturer Part Number:
PTVS10-086C-M
Manufacturer/Brand:
Bourns Inc.
Part of Description:
TVS DIODE 2SMD
Manufacturer :
Bourns Inc.
Product Category :
TVS - Diodes
Applications :
General Purpose
Bidirectional Channels :
1
Capacitance @ Frequency :
5000pF @ 10kHz
Current - Peak Pulse (10/1000µs) :
10000A (10kA) (8/20µs)
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C (TJ)
Package / Case :
2-SMD, Flat Lead
Power - Peak Pulse :
Power Line Protection :
No
Product Status :
Active
Supplier Device Package :
Type :
Zener
Unidirectional Channels :
Voltage - Breakdown (Min) :
96V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
157V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
86V (Max)