MSMBJ170AE3
- Manufacturer Part Number:
- MSMBJ170AE3
- Manufacturer/Brand:
- Microchip Technology
- Part of Description:
- TVS DIODE 170VWM 275VC SMBJ
- Manufacturer :
- Microchip Technology
- Current - Peak Pulse (10/1000µs) :
- 2.2A
- Operating Temperature :
- -65°C ~ 150°C (TJ)
- Package / Case :
- DO-214AA, SMB
- Power - Peak Pulse :
- 600W
- Supplier Device Package :
- SMBJ (DO-214AA)
- Voltage - Breakdown (Min) :
- 189V
- Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
- 275V
- Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
- 170V