1.5KE120A
Manufacturer Part Number:
1.5KE120A
Manufacturer/Brand:
Hartland Controls/Littelfuse
Part of Description:
TVS DIODE 102VWM 165VC DO201
Manufacturer :
Hartland Controls/Littelfuse
Current - Peak Pulse (10/1000µs) :
9.2A
Operating Temperature :
-55°C ~ 175°C (TJ)
Power - Peak Pulse :
1500W (1.5kW)
Supplier Device Package :
DO-201
Voltage - Breakdown (Min) :
114V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
165V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
102V