SMBG150A-E3/52
Manufacturer Part Number:
SMBG150A-E3/52
Part of Description:
TVS DIODE 150VWM 243VC DO215AA
Current - Peak Pulse (10/1000µs) :
2.5A
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C (TJ)
Package / Case :
DO-215AA, SMB Gull Wing
Power - Peak Pulse :
600W
Product Status :
Active
Supplier Device Package :
DO-215AA (SMBG)
Voltage - Breakdown (Min) :
167V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
243V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
150V