PTVS18VZ1USKYL
Manufacturer Part Number:
PTVS18VZ1USKYL
Manufacturer/Brand:
Nexperia USA Inc.
Part of Description:
TVS DIODE 18VWM 32.8VC DSN1608-2
Manufacturer :
Nexperia USA Inc.
Applications :
General Purpose
Bidirectional Channels :
Capacitance @ Frequency :
290pF @ 1MHz
Current - Peak Pulse (10/1000µs) :
6.4A
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C (TA)
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Power - Peak Pulse :
210W
Supplier Device Package :
DSN1608-2
Voltage - Breakdown (Min) :
20V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
32.8V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
18V (Max)