AK6-190C-Y
Manufacturer Part Number:
AK6-190C-Y
Manufacturer/Brand:
Hartland Controls/Littelfuse
Part of Description:
TVS DIODE 190VWM 290VC AXIAL
Manufacturer :
Hartland Controls/Littelfuse
Applications :
General Purpose
Capacitance @ Frequency :
2500pF @ 10kHz
Current - Peak Pulse (10/1000µs) :
6000A (6kA) (8/20µs)
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C (TJ)
Package / Case :
Axial, Right Angle Bend (24.15mm Center)
Voltage - Breakdown (Min) :
200V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
290V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
190V