20KP256A
- Manufacturer Part Number:
- 20KP256A
- Part of Description:
- TVS DIODE UP 256VRWM 412VC
- Current - Peak Pulse (10/1000µs) :
- 49A
- Operating Temperature :
- -55°C ~ 175°C (TJ)
- Power - Peak Pulse :
- 20000W (20kW)
- Voltage - Breakdown (Min) :
- 286V
- Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
- 412V
- Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
- 256V