20KPA280CA
- Manufacturer Part Number:
- 20KPA280CA
- Manufacturer/Brand:
- MDE Semiconductor Inc
- Part of Description:
- TVS DIODE UP 280VRWM 451VC
- Manufacturer :
- MDE Semiconductor Inc
- Product Category :
- TVS - Diodes
- Applications :
- General Purpose
- Bidirectional Channels :
- 1
- Capacitance @ Frequency :
- Current - Peak Pulse (10/1000µs) :
- 44.6A
- Mounting Type :
- Through Hole
- Operating Temperature :
- -55°C ~ 175°C (TJ)
- Package / Case :
- P600, Axial
- Power - Peak Pulse :
- 20000W (20kW)
- Power Line Protection :
- No
- Product Status :
- Active
- Supplier Device Package :
- P600
- Type :
- Zener
- Unidirectional Channels :
- Voltage - Breakdown (Min) :
- 312.8V
- Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
- 451V
- Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
- 280V