PTVS2-076C-H
Manufacturer Part Number:
PTVS2-076C-H
Manufacturer/Brand:
Bourns Inc.
Part of Description:
TVS DIODE 2KA, 76V BI-DIR
Manufacturer :
Bourns Inc.
Product Category :
TVS - Diodes
Applications :
General Purpose
Bidirectional Channels :
1
Capacitance @ Frequency :
1100pF @ 10kHz
Current - Peak Pulse (10/1000µs) :
2000A (2kA) (8/20µs)
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C (TA)
Package / Case :
2-SMD, No Lead
Power - Peak Pulse :
Power Line Protection :
No
Product Status :
Active
Supplier Device Package :
2-DFN (8x6)
Type :
Zener
Unidirectional Channels :
Voltage - Breakdown (Min) :
85V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
91V (Typ)
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
76V