SM5S36ATHE3/I
Manufacturer Part Number:
SM5S36ATHE3/I
Part of Description:
TVS DIODE 36VWM 58.1VC DO218AC
Current - Peak Pulse (10/1000µs) :
62A
Operating Temperature :
-55°C ~ 175°C (TJ)
Package / Case :
DO-218AC
Power - Peak Pulse :
3600W (3.6kW)
Product Status :
Active
Supplier Device Package :
DO-218AC
Voltage - Breakdown (Min) :
40V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
58.1V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
36V