5.0SMCJ12A
Manufacturer Part Number:
5.0SMCJ12A
Manufacturer/Brand:
SMC Diode Solutions
Part of Description:
TVS DIODE 12VWM 19.9VC SMC
Manufacturer :
SMC Diode Solutions
Product Category :
TVS - Diodes
Applications :
General Purpose
Bidirectional Channels :
Capacitance @ Frequency :
Current - Peak Pulse (10/1000µs) :
252A
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C (TJ)
Package / Case :
DO-214AB, SMC
Power - Peak Pulse :
5000W (5kW)
Power Line Protection :
No
Product Status :
Active
Supplier Device Package :
SMC (DO-214AB)
Type :
Zener
Unidirectional Channels :
1
Voltage - Breakdown (Min) :
13.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
19.9V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
12V