1.5SMC100A TR13 PBFREE
- Manufacturer Part Number:
- 1.5SMC100A TR13 PBFREE
- Manufacturer/Brand:
- Central Semiconductor Corp
- Part of Description:
- TVS DIODE 85.5VWM 137VC SMC
- Manufacturer :
- Central Semiconductor Corp
- Product Category :
- TVS - Diodes
- Applications :
- General Purpose
- Bidirectional Channels :
- Capacitance @ Frequency :
- Current - Peak Pulse (10/1000µs) :
- 11A
- Mounting Type :
- Surface Mount
- Operating Temperature :
- -65°C ~ 150°C (TJ)
- Package / Case :
- DO-214AB, SMC
- Power - Peak Pulse :
- 1500W (1.5kW)
- Power Line Protection :
- No
- Product Status :
- Active
- Supplier Device Package :
- SMC
- Type :
- Zener
- Unidirectional Channels :
- 1
- Voltage - Breakdown (Min) :
- 95V
- Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
- 137V
- Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
- 85.5V