SMDJ8.5CA-T7
Manufacturer Part Number:
SMDJ8.5CA-T7
Manufacturer/Brand:
Hartland Controls/Littelfuse
Part of Description:
TVS DIODE 8.5VWM 14.4VC DO214AB
Manufacturer :
Hartland Controls/Littelfuse
Product Category :
TVS - Diodes
Applications :
General Purpose
Bidirectional Channels :
1
Capacitance @ Frequency :
Current - Peak Pulse (10/1000µs) :
208.3A
Operating Temperature :
-65°C ~ 150°C (TJ)
Package / Case :
DO-214AB, SMC
Power - Peak Pulse :
3000W (3kW)
Power Line Protection :
No
Supplier Device Package :
DO-214AB (SMCJ)
Type :
Zener
Unidirectional Channels :
Voltage - Breakdown (Min) :
9.44V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
14.4V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
8.5V