SMBJ60CD-M3/I
Manufacturer Part Number:
SMBJ60CD-M3/I
Manufacturer/Brand:
Vishay Dale Thin Film
Part of Description:
TVS DIODE 60VWM 95.5VC DO214AA
Manufacturer :
Vishay Dale Thin Film
Product Category :
TVS - Diodes
Applications :
General Purpose
Bidirectional Channels :
1
Capacitance @ Frequency :
Current - Peak Pulse (10/1000µs) :
6.28A
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C (TJ)
Package / Case :
DO-214AA, SMB
Power - Peak Pulse :
600W
Power Line Protection :
No
Product Status :
Active
Supplier Device Package :
DO-214AA (SMBJ)
Type :
Zener
Unidirectional Channels :
Voltage - Breakdown (Min) :
67.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
95.5V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
60V