PESD3V3Z1BSFYL
Manufacturer Part Number:
PESD3V3Z1BSFYL
Manufacturer/Brand:
Nexperia USA Inc.
Part of Description:
TVS DIODE 3.3VWM 5.3VC DSN0603-2
Manufacturer :
Nexperia USA Inc.
Product Category :
TVS - Diodes
Applications :
Automotive
Bidirectional Channels :
1
Capacitance @ Frequency :
0.28pF @ 1MHz
Current - Peak Pulse (10/1000µs) :
9.5A (8/20µs)
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C (TA)
Package / Case :
0201 (0603 Metric)
Power - Peak Pulse :
Power Line Protection :
No
Product Status :
Active
Supplier Device Package :
DSN0603-2
Type :
Zener
Unidirectional Channels :
Voltage - Breakdown (Min) :
6.9V (Typ)
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
5.3V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
3.3V (Max)