SMCJ188A-TR
Manufacturer Part Number:
SMCJ188A-TR
Manufacturer/Brand:
STMicroelectronics
Part of Description:
TVS DIODE 188VWM 388VC SMC
Manufacturer :
STMicroelectronics
Applications :
General Purpose
Current - Peak Pulse (10/1000µs) :
26A (8/20µs)
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C (TJ)
Power - Peak Pulse :
1500W (1.5kW)
Supplier Device Package :
SMC
Voltage - Breakdown (Min) :
209V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
388V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
188V