1SMB12AT3G
Manufacturer Part Number:
1SMB12AT3G
Manufacturer/Brand:
Fairchild/ON Semiconductor
Part of Description:
TVS DIODE 12VWM 19.9VC SMB
Manufacturer :
Fairchild/ON Semiconductor
Product Category :
TVS - Diodes
Applications :
General Purpose
Bidirectional Channels :
Capacitance @ Frequency :
1245pF @ 1MHz
Current - Peak Pulse (10/1000µs) :
30.2A
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-65°C ~ 150°C (TJ)
Package / Case :
DO-214AA, SMB
Power - Peak Pulse :
600W
Power Line Protection :
No
Product Status :
Active
Supplier Device Package :
SMB
Type :
Zener
Unidirectional Channels :
1
Voltage - Breakdown (Min) :
13.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
19.9V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
12V